gaz

Analiză: Republica Moldova a trecut prin cel mai mare șoc energetic. În 2022/2023 moldovenii au consumat de două ori mai puțin gaz față de 2021/2022

Republica Moldova, în ultimii doi ani, a trecut prin cel mai mare șoc energetic. Moldovenii, în actualul sezon de încălzire, au consumat de două ori mai puțin gaz față de anul trecut. Republica Moldova a cheltuit în acest sezon circa 500 de milioane de dolari pentru importul de gaze. Totodată, are un tarif la gaz […]