• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
12 noiembrie 2018 În Important, Politică

Ce împiedică unirea unioniștilor

semn

Dumitru Spătaru

Chiar dacă 7 partide unioniste au demarat deja discuţii despre posibila participare în comun la următoarele alegeri parlamentare, iar la acest proces sunt aşteptate să participe alte 3 formaţiuni de aceeaşi orientare, există prea puţine şanse să se ajungă la un rezultat ce ar genera un impact politic semnificativ. Iar posibile explicaţii referitor la ce-i împiedică pe unionişti să se unească sunt mai multe. La unele dintre ele mă voi referi în rândurile de mai jos. 

1. Cea mai mare problemă în acest sens sunt relaţiile personale proaste pe care le au liderii unor partide. Fie că şi-au spus cuvântul polemicele şi schimburile dure de replici din trecut, fie experienţa dură de convieţuire politică pe care unii dintre ei o au, dar la moment cert este că unii lideri unionişti sunt atât de porniţi unul împotriva altuia, încât nu a mai rămas loc nici măcar de un elementar „Bună ziua”. Evident, în aceste condiţii nici vorbă nu poate fi că ei s-ar putea aşeza la aceeaşi masă de discuţii, nemaivorbind despre faptul ca să ajungă la careva înţelegeri.

2. În tabăra unionistă există prea multe suspiciuni – practic fiecare al doilea lider unionist este suspectat de relaţii şi interese ascunse. Despre unii se spune că ar fi agenţii camuflaţi ai guvernării în tabăra unionistă, despre alţii – că ar face tot posibilul pentru a zădărnici unitatea unioniştilor, deoarece aceasta ar defavoriza din punct de vedere electoral marile partide pro-europene de dreapta. Până când nu vor depăşi aceste suspiciuni, forţele unioniste nu vor avea nici o şansă să ajungă la un consens privind participarea în comun la următoarele alegeri parlamentare.

3. O a treia mare problemă a forţelor unioniste este că multe dintre ele au doar intenţii nobile, dar nu şi abordări tactice şi strategice. Astfel, până în prezent nu am văzut nici un partid unionist care să prezinte public o strategie de unificare şi valorificare a enormului potenţial pe care-l reprezintă electoratul unionist sau un plan de acţiuni concret în acest sens, care să ia în calcul şi efortul pe filiera primarilor unionişti, şi efortul pe filiera organizaţiilor unioniste din sectorul asociativ etc. Unioniştii, cel puţin până la această etapă, nu au dovedit că au abordări strategice, tactice, pragmatice, ci doar abordări emotive, iar în acest caz e prea puţin probabil ca eforturile lor îndreptate spre unificarea forţelor să dea rezultate.

Desigur, sunt şi multe alte probleme ce îngreunează procesul de discuţii privind o eventuală unificare a unioniştilor. Însă, dacă s-ar încerca măcar soluţionarea celor trei enunţate mai sus (trecerea peste supărările personale, depăşirea suspiciunilor reciproce şi o abordare strategică, complexă a situaţiei), cu siguranţă că unioniştii ar avea mai multe şanse să obţină un rezultat bun în procesul ambiţios pe care l-au demarat.

Articolul precedentPD – afectat de agenda externă a Preşedintelui Igor Dodon
Articolul următorUn nou teatru în războiul ruso-ucrainean: Marea Azov

Postari relevante:

  • filat
    Vlad Filat: 2025 a fost un an deloc ușor, plin de provocări, dar pe care îl încheiem cu demnitate
  • 585884814_122107293501083259_5318590263209059416_n
    Alexandru Munteanu, în discuții cu veteranii de război din Republica Moldova

Caută

CATEGORII

  • Actual (5.479)
  • Bloguri (332)
  • Breaking (1.336)
  • Economie (423)
  • Geopolitică (427)
  • Important (7.190)
  • Internațional (147)
  • Justiție (175)
  • Politică (3.789)
  • Social (733)
  • Uncategorized @ro (17)

Articole recente

  • Vlad Filat: 2025 a fost un an deloc ușor, plin de provocări, dar pe care îl încheiem cu demnitate 31 decembrie 2025
  • Alexandru Munteanu, în discuții cu veteranii de război din Republica Moldova 31 decembrie 2025
  • Evoluția parcursului de integrare europeană al Republicii Moldova, discutată cu noii ambasadori ai Germaniei și Chinei 31 decembrie 2025
  • Un curier neoficial al Partidului Politic „Șor” a fost deferit justiției 31 decembrie 2025
  • Ion Ceban: Amendamentele MAN – RESPINSE de majoritatea PAS. Așa și nu au învățat nimic! 30 decembrie 2025

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Vlad Filat: 2025 a fost un an deloc ușor, plin de provocări, dar pe care îl încheiem cu demnitate 31 decembrie 2025
  • Alexandru Munteanu, în discuții cu veteranii de război din Republica Moldova 31 decembrie 2025
  • Evoluția parcursului de integrare europeană al Republicii Moldova, discutată cu noii ambasadori ai Germaniei și Chinei 31 decembrie 2025

Arhiva

  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate