• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
11 martie 2026 În Actual, Important, Politică

Deputat al PAS: Concluzia Comisiei de la Veneția este clară: Statele democratice nu sunt obligate să rămână pasive atunci când democrația este atacată

img (32)

Deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Igor Chiriac a menționat că, Comisia de la Veneția, în cadrul sesiunii plenare din 6–7 martie 2026, a adoptat opinia sa privind Legea nr. 100/2025, confirmând că aceasta reprezintă un instrument legitim și necesar pentru apărarea democrației în Republica Moldova. Potrivit spuselor sale, concluzia Comisiei este că „statele democratice nu sunt obligate să rămână pasive atunci când democrația este atacată. Ele au dreptul – și chiar obligația – să aplice principiul „democrației capabile să se apere” și să prevină abuzul de drept în viața politică”. 

Deputatul a declarat că, „în contextul tentativelor tot mai agresive de corupere a alegătorilor, finanțare ilegală și interferențe străine în procesele electorale, statul avea nu doar dreptul, ci și obligația de a reacționa. Concluziile Comisiei de la Veneția confirmă corectitudinea acestui demers.

1. Criteriile pentru identificarea partidelor succesoare sunt obiective

Comisia confirmă că legea stabilește criterii clare pentru a determina dacă un partid reprezintă continuarea unui partid declarat neconstituțional. Astfel, nu mai este posibilă ocolirea deciziilor Curții Constituționale prin simpla schimbare a denumirii sau prin crearea unor structuri politice „clone”.

2. Dizolvarea unui partid succesor este o măsură proporțională

Atunci când continuitatea cu un partid declarat neconstituțional este demonstrată, iar interdicția inițială s-a bazat pe comportamente nedemocratice, dizolvarea partidului succesor constituie o măsură legitimă într-o societate democratică. Aceasta este exact logica prevăzută de Legea nr. 100/2025.

3. Limitarea ca măsură asiguratorie poate fi aplicată în cazuri excepționale pentru protejarea democrației– exact condițiile prevăzute de legea adoptată de Parlament”.

„Concluzia Comisiei de la Veneția este clară: Statele democratice nu sunt obligate să rămână pasive atunci când democrația este atacată. Ele au dreptul – și chiar obligația – să aplice principiul „democrației capabile să se apere” și să prevină abuzul de drept în viața politică.

Pentru Republica Moldova, acest aviz reprezintă o confirmare importantă:

am adoptat o legislație aliniată standardelor europene și am avut determinarea de a o aplica pentru a proteja votul liber al cetățenilor.

Republica Moldova nu va permite ca votul cetățenilor să fie cumpărat, manipulat sau capturat de interese ostile statului.

Concluzia finală a Comisiei de la Veneția confirmă că statul are nu doar dreptul, ci și obligația de a aplica conceptul de „democrație capabilă să se apere” și de a preveni sau interzice abuzul de drept.

Acum putem afirma că Moldova a trecut cu brio acest examen: atât în ceea ce privește legislația elaborată, conformă standardelor internaționale, cât și în ceea ce privește implementarea acesteia, contracarând astfel războiul hibrid al Federației Ruse și apărând independența statului”, a mai spus politicianul.

Articolul precedentPeste 100 de expozanți din 8 țări participă la expoziția MOLDAGROTECH 2026, inaugurată la Chișinău
Articolul următorIgor Dodon: Ieșirea din CSI nu corespunde intereselor naționale ale țării noastre

Postari relevante:

  • justitie
    Astăzi se va decide soarta a trei partide
  • semnul-exclamarii.jpg-ok
    Apel către deputați: Să nu voteze în lectura a doua proiectul ce vizează redistribuirea competențelor anticorupție între PA și CNA

Caută

CATEGORII

  • Actual (7.879)
  • Bloguri (374)
  • Breaking (1.362)
  • Economie (463)
  • Geopolitică (738)
  • Important (9.605)
  • Internațional (147)
  • Justiție (255)
  • Politică (5.609)
  • Social (1.310)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • Astăzi se va decide soarta a trei partide 11 iunie 2026
  • Apel către deputați: Să nu voteze în lectura a doua proiectul ce vizează redistribuirea competențelor anticorupție între PA și CNA 11 iunie 2026
  • Alexandru Munteanu, în dialog cu Prim-ministrul Serbiei, Djuro Macut 11 iunie 2026
  • PSRM condamnă dosarul penal intentat lui Alexei Petrovici și îl califică drept „răfuială politică” 11 iunie 2026
  • Discuții la Strasbourg despre finanțarea proiectelor de mobilitate urbană și dezvoltarea unui sistem modern de transport urban 11 iunie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Astăzi se va decide soarta a trei partide 11 iunie 2026
  • Apel către deputați: Să nu voteze în lectura a doua proiectul ce vizează redistribuirea competențelor anticorupție între PA și CNA 11 iunie 2026
  • Alexandru Munteanu, în dialog cu Prim-ministrul Serbiei, Djuro Macut 11 iunie 2026

Arhiva

  • 2026 (2420)
    • iunie (183)
    • mai (483)
    • aprilie (435)
    • martie (544)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate