• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
20 octombrie 2023 În Economie, Important

Sondaj al AmCham Moldova: 52% se arată deciși să majoreze volumul investițiilor în anul următor

sondaj

Camera de Comerț Americană din Moldova (AmCham Moldova) a efectuat un sondaj privind percepția companiilor membre asupra climatului de afaceri cu scopul de a evalua atractivitatea acestuia pentru investiții și a identifica principalele domenii în care pot fi aduse îmbunătățiri.

”Deși evoluția economiei naționale oferă temei pentru prudență, întreprinderile și sectoarele manifestă reziliență și optimism”, a remarcat Alexandru Gozun, președintele AmCham Moldova, în cadrul unei prezentări publice a rezultatelor sondajului.

Cu referire la intențiile investiționale, 52% din respondenți se arată deciși să majoreze volumul investițiilor în anul următor, 41% nu planifică schimbări, iar 7% vor să reducă investițiile.

Conform rezultatelor sondajului, 44% din respondenți apreciază calitatea cadrului de reglementare drept neutră, 25% drept bună și 2% – foarte bună, iar 29% – ca fiind rea. În ceea ce privește predictibilitatea condițiilor pentru investiții, 36% consideră că este una neutră, 15% – bună și 49% – rea.

În timp ce 41% din respondenți au o atitudine neutră față de eforturile autorităților de a reduce birocrația, 31% le consideră bune și 3% – foarte bune, 25% le atribuie calificativul negativ.

În același timp, aproape 80% dintre ei evaluează ca bun, neutru sau foarte bun modul de impozitare a profitului din țara noastră. Totodată, 78% consideră ca bună sau neutră sarcina fiscală raportată la profitabilitatea companiei.

Reprezentanții companiilor chestionate au indicat ca potențiale riscuri pentru afaceri în anul viitor instabilitatea politică, deficitul forței de muncă și inflația, dar și scăderea consumului, tendințele macroeconomice din țara noastră, practicile anticoncurențiale de pe piață.

Percepțiile oamenilor de afaceri sunt influențate în mod semnificativ de factorii externi, în special de dinamica geopolitică, iar acest lucru implică instituirea unui climat de afaceri intern stabil.

Sondajul se mai referă la aprecierea impactului corupției asupra activității de business, evoluția costurilor de finanțare a afacerilor, calitatea infrastructurii și pieței resurselor energetice, eforturile pentru atenuarea schimbărilor climatice.

„Suntem conștienți de lucrurile ce trebuie îmbunătățite, muncim cot la cot și depunem efort maxim pentru a crea un climat de afaceri prietenos și competitiv”, a menționat în context vicepremierul Dumitru Alaiba, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării.

La sondaj au participat 100 din cei 162 de membri ai Camerei de Comerț Americane din Moldova.

Comunitatea AmCham realizează aproximativ 20% din profiturile înregistrate în economia Republicii Moldova, transferă cumulativ circa 30% din taxa pe valoare adăugată colectată la import și achită salarii angajaților de aproape două ori mai mari decât media pe sectorul privat, fapt ce denotă o contribuție semnificativă a membrilor AmCham la bugetul național.

Articolul precedentParlamentul a respins moțiunea de cenzură asupra activității Guvernului
Articolul următorPeste 500 de apeluri au fost înregistrate de către operatorii Centrului de apel pentru informarea alegătorilor

Postari relevante:

  • plaha
    Vladimir Plahotniuc rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile
  • photo_2025-10-20_14-44-49
    Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu Comisarul European pentru Extindere, Marta Kos

Caută

CATEGORII

  • Actual (4.470)
  • Bloguri (316)
  • Breaking (1.321)
  • Economie (407)
  • Geopolitică (343)
  • Important (6.174)
  • Internațional (147)
  • Justiție (140)
  • Politică (3.008)
  • Social (569)
  • Uncategorized @ro (10)

Articole recente

  • Vladimir Plahotniuc rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile 20 octombrie 2025
  • Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu Comisarul European pentru Extindere, Marta Kos 20 octombrie 2025
  • Parlamentul de legislatura a XII-a se convoacă în ședința de constituire 20 octombrie 2025
  • Uniunea Avocaților își exprimă îngrijorarea privind declarațiile făcute de Maia Sandu referitoare la vettingul avocaților 20 octombrie 2025
  • Vlad Batrîncea: Care va fi credibilitatea Guvernului, dacă chiar și la înaintarea prim-ministrului nu se respectă legea?! 20 octombrie 2025

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Vladimir Plahotniuc rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile 20 octombrie 2025
  • Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu Comisarul European pentru Extindere, Marta Kos 20 octombrie 2025
  • Parlamentul de legislatura a XII-a se convoacă în ședința de constituire 20 octombrie 2025

Arhiva

  • 2025 (3079)
    • octombrie (207)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate