• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
25 septembrie 2024 În Actual, Important, Politică

Irina Vlah: Oamenii trebuie să fie siguri că eu, în calitate de preşedinte al țării, voi contracara toate acţiunile extremiste îndreptate spre lichidarea Mitropoliei Moldovei

Untitled

Irina Vlah, președintele Asociației „Platforma Moldova”, candidat independent la funcția de Președinte al Republicii Moldova, s-a adresat astăzi cetățenilor, informându-i despre faptul că, în calitate de șef al statului, își va asuma un angajament public prin care va contracara toate acţiunile extremiste îndreptate spre lichidarea Mitropoliei Moldovei.

În adresarea sa, politiciana a amintit că, deputatul Partidului Acţiune şi Solidaritate, Vasile Şoimaru a făcut recent o declaraţie despre o posibilă lichidare a Mitropoliei Moldovei în această toamnă.

„Cei de la guvernare, speriaţi de efectul pe care-l poate avea această declaraţie, au spus că ea reprezintă opinia personală a acestui deputat. Însă, atunci când i-am propus Maiei Sandu, lui Dorin Recean şi lui Igor Grosu să semneze un Angajament public prin care să-şi asume obligaţiunea că nu vor atenta la Mitropolia Moldovei, nu au făcut-o. Le-am pregătit chiar şi textul acestui Angajament, dar oricum au refuzat să-l semneze.

Aceasta mă duce la gândul că pe deputatul Şoimaru pur şi simplu l-a luat gura pe dinainte şi că guvernarea într-adevăr are în plan anumite scenarii împotriva Mitropoliei Moldovei. Dat fiind această situaţie, am decis să-mi asum eu acest Angajament. Oamenii sunt extrem de îngrijoraţi de declaraţia lui Vasile Şoimaru şi dacă regimul Maiei Sandu refuză să semneze Angajamentul menţionat ca cetăţenii să fie siguri că nimic rău nu se va întâmpla cu Mitropolia Moldovei, voi face eu acest lucru. Voi semna Angajamentul public, în faţa oamenilor din localităţile în care mă voi deplasa”, a spus ea.

Irina Vlah a afirmat în context: „Oamenii trebuie să fie siguri că eu, în calitatea mea de Preşedinte al Republicii Moldova, voi contracara toate acţiunile extremiste îndreptate spre lichidarea Mitropoliei Moldovei”.

„Iată textul Angajamentului public pe care mi-l voi asuma:

ANGAJAMENT PUBLIC: 

  • Pornind de la rolul important pe care-l joacă Mitropolia Moldovei în promovarea valorilor tradiţionale ale poporului nostru;
  • Având în vedere faptul că marea majoritate a cetăţenilor Republicii Moldova sunt creştini ortodocşi şi cea mai mare parte dintre ei sunt enoriaşi ai bisericilor ce fac parte din componenţa Mitropoliei Moldovei;
  • Conştientizând gravele consecinţe pe care le poate avea, la nivelul întregii societăţi, o eventuală lichidare a Mitropoliei Moldovei;
  • Înţelegând că în Republica Moldova biserica e separată de stat şi de aceea statul nu poate admite nici o ingerinţă în activitatea Mitropoliei Moldovei;
  • Dând dovadă de respect faţă de cetăţenii Republicii Moldova, care au ales să fie enoriaşi ai Mitropoliei Moldovei,
  • Mă angajez public să nu admit, iar în caz de necesitate, să combat orice acţiune îndreptată spre lichidarea Mitropoliei Moldovei.

De asemenea, mă angajez:

  • Să condamn public orice declaraţie sau acţiune îndreptată spre defăimarea Mitropoliei Moldovei, conştientizând că acestea pot crea precondiţii pentru solicitarea ulterioară a lichidării acestei Mitropolii;
  • Să combat orice acţiune ce ar urmări drept scop promovarea urii şi discriminării pe motivul apartenenţei unei persoane sau grup de persoane la Mitropolia Moldovei;
  • Să asigur un climat adecvat ca enoriaşii şi clericii Mitropoliei Moldovei să-şi poată exercita nestingherit dreptul la libera alegere a confesiunii.

Îmi exprim convingerea că doar astfel în Republica Moldova poate fi asigurată armonia, ca o condiţie de bază a dezvoltării ţării în continuare.

Aşa să ne ajute Dumnezeu!”, a mai declarat candidatul la șefia statului.

Articolul precedentCEC a stabilit ordinea de înscriere a concurenților electorali și a aprobat modelul și textul buletinului de vot la alegerile prezidențiale
Articolul următorVasile Tarlev: „Moldova nu poate renunța la niciun centimetru din teritoriul său”

Postari relevante:

  • NW0A1059_0
    Daniella Misail-Nichitin: Securitatea frontierelor depinde de tehnologie și cooperare internațională
  • BPR_0429
    Întrevederea Viceprim-ministrului pentru reintegrare cu senatorii francezi

Caută

CATEGORII

  • Actual (7.855)
  • Bloguri (373)
  • Breaking (1.362)
  • Economie (463)
  • Geopolitică (735)
  • Important (9.581)
  • Internațional (147)
  • Justiție (254)
  • Politică (5.588)
  • Social (1.306)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • Daniella Misail-Nichitin: Securitatea frontierelor depinde de tehnologie și cooperare internațională 9 iunie 2026
  • Întrevederea Viceprim-ministrului pentru reintegrare cu senatorii francezi 9 iunie 2026
  • Rulajul burse de energie OPEM a ajuns la 3% din consumul zilnic de energie al Republicii Moldova 9 iunie 2026
  • Sprijinul României pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, discutat la București de membrii Comisiei pentru integrare europeană 9 iunie 2026
  • Andrei Năstase: Nu poți salva statul de drept încălcând statul de drept 9 iunie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Daniella Misail-Nichitin: Securitatea frontierelor depinde de tehnologie și cooperare internațională 9 iunie 2026
  • Întrevederea Viceprim-ministrului pentru reintegrare cu senatorii francezi 9 iunie 2026
  • Rulajul burse de energie OPEM a ajuns la 3% din consumul zilnic de energie al Republicii Moldova 9 iunie 2026

Arhiva

  • 2026 (2396)
    • iunie (159)
    • mai (483)
    • aprilie (435)
    • martie (544)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate