„Negocierile care au loc astăzi la Istanbul sunt foarte importante. Războiul trebuie oprit și, desigur, trebuie clarificate cauzele care au dus la izbucnirea lui: extinderea NATO către Est, crearea unui cap de pod antirusesc în Ucraina etc.” – a declarat Igor Dodon, liderul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, în cadrul emisiunii sale online.
Socialistul a salutat „eforturile lui Vladimir Putin și Donald Trump, care fac tot posibilul pentru a crea premisele încheierii războiului. Dar acest război trebuie încheiat în așa fel încât să nu mai înceapă niciodată”.
„Apropo, de ce tace Maia Sandu, de ce nu salută negocierile? Nu a primit indicații de la Bruxelles sau Londra? Maia Sandu, care este poziția dumneavoastră: sunteți pentru pace sau pentru continuarea războiului?
Până acum am văzut că Sandu a călcat pe aceleași „greble” ca și Ucraina: înarmează Moldova, interzice presa, luptă cu opoziția, divizează biserica. Iar cetățenii Republicii Moldova vor pace, și eu sper foarte mult că aceasta va veni în curând și va deveni o bază pentru stabilitate în regiunea noastră”, a mai spus Igor Dodon.
ro