• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
31 martie 2026 În Actual, Important, Politică

Torner: Deoarece o eventuală demisie a Guvernului se va expune asupra administrării treburilor publice, trebuie să analizăm lucrurile din alt unghi de vedere

1000097098

Dmitri Torner, lider al Partidului „NOI – Noua Opțiune Istorică”, constată că, în ultima perioadă, se vorbeşte mult despre o posibilă demisie a Guvernului, iar unii indică chiar perioada concretă când acest lucru s-ar putea produce. „Eu nu sunt adeptul speculaţiilor, dar, deoarece o eventuală demisie a Guvernului se va expune asupra administrării treburilor publice, voi încerca să prezint lucrurile din alt unghi de vedere – cel al proceselor importante pentru ţară care au fost deja începute şi care trebuie duse la bun sfârşit”, afirmă el.

Politicianul spune că, în primul rând, e vorba de amplul proces de evaluare şi reevaluare a imobilelor, iniţiat de Guvernul Munteanu. Acum acest proces este la etapa validării noilor valori cadastrale ale imobilelor, după care acestea vor intra în vigoare şi vor servi inclusiv drept bază pentru calcularea impozitului pe venit, a aşa-numitului impozit pe lux, a taxei de stat aferente tranzacţiilor imobiliare, a impozitului pe creştere de capital.

„În al doilea rând, e vorba de reforma administraţiei publice locale. Şi acest proces e în plină desfăşurare, fiind acum la etapa consultărilor publice. Se aşteaptă că adoptarea acestei reforme importante se va produce până la finele sesiunii de primăvară-vară a Parlamentului, după care va urma implementarea ei.

În al treilea rând, e vorba de politica bugetar-fiscală pentru anul 2027. Reprezentanţii Guvernului au menţionat deja unele modificări importante ce vor fi făcute prin intermediul acestei legi (impozitarea coletelor cu cumpărături de pe marile platforme comerciale internaţionale, majorarea cu 10% a TVA pentru HoReCa etc.). Deci, vorbim de un document important, care stabileşte regulile de joc din continuare şi care acum e pe masa de lucru a Guvernului.

În al patrulea rând, e vorba de planul de reglementare a problemei transnistrene, despre care se spune că ar fi fost deja elaborat de Guvern şi e discutat acum cu partenerii europeni. La un moment dat, un reprezentant de nivel înalt al Guvernului spunea că este cât se poate de real să se ajungă la o soluţie paşnică pentru problema transnistreană deja în acest an.

În al cincilea rând, este vorba despre procesele ce vizează deblocarea situaţiei legate de alegerile din Autonomia Găgăuză. Toate tentativele întreprinse în acest sens până acum au eşuat, şi Guvernul ţinteşte soluţionarea problemei pe căi alternative” – enumeră liderul politic.

Dmitri Torner subliniază că vorbim minimum de cinci procese de maximă importanţă iniţiate de actualul Guvern şi care, fie trebuie duse până la capăt, fie clarificate, astfel încât să se ştie cu siguranţă ce va urma.

„O eventuală demisie a Guvernului va complica lucrurile pe aceste cinci dimensiuni. Desigur, cei de la guvernare vor decide singuri cum să procedeze în continuare, dar, părerea mea personală este că aspectele menţionate mai sus trebuie luate în calcul. Guvernul poate pleca oricând, dar trebuie să ne asigurăm că aceasta nu va afecta procese cu adevărat importante pentru Republica Moldova”, conchide el.

Articolul precedentVizita președintelui la Helsinki se amână
Articolul următorVlad Filat, despre prețul la gaz: Noi am avertizat că vom trăi exact așa cum vom vota. Din păcate, nu am fost auziți

Postari relevante:

  • moldexpo1
    Moldexpo lansează licitații pentru dezvoltarea fostei zone „Aventura Park”
  • img (17)
    Drapelul Republicii Moldova - arborat de deputați pe Marele Zid Chinezesc

Caută

CATEGORII

  • Actual (7.133)
  • Bloguri (360)
  • Breaking (1.358)
  • Economie (453)
  • Geopolitică (653)
  • Important (8.857)
  • Internațional (147)
  • Justiție (223)
  • Politică (5.043)
  • Social (1.144)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • Moldexpo lansează licitații pentru dezvoltarea fostei zone „Aventura Park” 27 aprilie 2026
  • Drapelul Republicii Moldova – arborat de deputați pe Marele Zid Chinezesc 27 aprilie 2026
  • Ceban: Amalgamarea localităților seamănă cu reforma uninominală din trecut 27 aprilie 2026
  • „Moldelectrica”: Respingem orice concluzii pripite sau interpretări speculative apărute în spațiul public 27 aprilie 2026
  • CEC perfecționează mecanismele de răspuns la riscurile electorale și provocările din mediul online 27 aprilie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Moldexpo lansează licitații pentru dezvoltarea fostei zone „Aventura Park” 27 aprilie 2026
  • Drapelul Republicii Moldova – arborat de deputați pe Marele Zid Chinezesc 27 aprilie 2026
  • Ceban: Amalgamarea localităților seamănă cu reforma uninominală din trecut 27 aprilie 2026

Arhiva

  • 2026 (1670)
    • aprilie (352)
    • martie (543)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate