• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
17 iunie 2026 În Actual, Important, Politică

Sprijinul pentru parcursul european al țării noastre, reconfirmat în cadrul vizitei la Riga a delegației Grupului de prietenie Republica Moldova – Letonia

55340457174_3c0fb278d4_k

O delegație a Grupului de prietenie Republica Moldova – Republica Letonia a efectuat, în perioada 15–16 iunie, o vizită de lucru la Parlamentul Republicii Letonia (Saeima), la invitația președintei Grupului parlamentar pentru promovarea cooperării cu Parlamentul Republicii Moldova, Jana Simanovska. Vizita la Riga a avut drept obiectiv consolidarea relațiilor parlamentare moldo-letone, valorificarea experienței Letoniei în procesul de aderare la Uniunea Europeană, precum și preluarea bunelor practici privind implementarea reformelor în domenii-cheie.

Din componența delegației conduse de președinta Grupului de prietenie cu Republica Letonia, Victoria Belous, au făcut parte deputații Ion Babici, Dorian Istratii și Olga Ursu.

Pe parcursul vizitei, parlamentarii au avut mai multe întrevederi cu reprezentanți ai legislativului leton. Discuțiile s-au axat pe parcursul european al Republicii Moldova, consolidarea cooperării bilaterale, securitatea regională și provocările generate de amenințările hibride.

În cadrul întrevederii cu Antoņina Ņenaševa, secretarul adjunct al Saeima și membră a Prezidiului, au fost abordate subiecte privind provocările procesului de integrare europeană, reformele necesare pentru avansarea pe calea europeană, pregătirea pentru situații de criză, importanța independenței energetice, precum și rolul autorităților publice locale în consolidarea democrației.

Membrii delegației au avut o întâlnire și cu președinta Comisiei pentru afaceri externe, Ināra Mūrniece, și cu membrii comisiei. Discuțiile au vizat evoluțiile de securitate din regiune și modalitățile de consolidare a cooperării interparlamentare dintre cele două țări.

Subiectele ce țin de integrarea europeană a Republicii Moldova au fost discutate și cu vicepreședintele Comisiei pentru afaceri europene a Saeima, Uģis Rotbergs. Oficialii au făcut schimb de opinii privind agenda de reforme, evoluțiile în procesul de aderare la Uniunea Europeană și oportunitățile de extindere a cooperării moldo-letone în domenii relevante pentru dezvoltarea Republicii Moldova.

Totodată, delegația Parlamentului a avut o întrevedere cu Jana Simanovska, președinta Grupului parlamentar pentru promovarea cooperării cu Parlamentul Republicii Moldova, și cu membrii acestuia. În cadrul discuțiilor a fost evidențiat interesul țării noastre pentru experiența Letoniei în combaterea dezinformării, consolidarea rezilienței și coeziunii sociale, modernizarea administrației publice și promovarea participării cetățenilor în procesele democratice.

Oficialii letoni au salutat progresele înregistrate de Republica Moldova în parcursul său european și au felicitat țara noastră cu prilejul deschiderii primului cluster de negocieri cu Uniunea Europeană, reiterând sprijinul ferm al Letoniei pentru integrarea europeană a Republicii Moldova.

Programul a inclus și o vizită de documentare a deputaților la o companie modernă de furnizare a energiei termice, unde au fost prezentate bunele practici în domeniul eficienței energetice, precum și la Muzeul Ocupației din Riga, instituție dedicată memoriei istorice a poporului leton în perioada ocupațiilor totalitare.

Articolul precedentSondaj IMAS: Cinci partide ar accede în Legislativ
Articolul următorJuristul Butuc afirmă că exista probe care confirmă că Irina Vlah nu are de ce să fie sancționată de UE

Postari relevante:

  • cnsm
    CNSM - adresări la președinte și premier: Cerem urgentarea consultărilor publice privind reforma salarizării în sectorul bugetar
  • bl8a0190
    Ministerul Energiei: Peste jumătate din angajamentele pentru Capitolul Energie au fost îndeplinite

Caută

CATEGORII

  • Actual (7.980)
  • Bloguri (378)
  • Breaking (1.364)
  • Economie (464)
  • Geopolitică (751)
  • Important (9.706)
  • Internațional (147)
  • Justiție (257)
  • Politică (5.684)
  • Social (1.334)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • CNSM – adresări la președinte și premier: Cerem urgentarea consultărilor publice privind reforma salarizării în sectorul bugetar 17 iunie 2026
  • Ministerul Energiei: Peste jumătate din angajamentele pentru Capitolul Energie au fost îndeplinite 17 iunie 2026
  • Dmitri Torner: O modalitate eficientă de a proteja cetăţenii de escrocherii 17 iunie 2026
  • Curse aeriene directe între Chișinău și destinații din Regatul Arabiei Saudite 17 iunie 2026
  • Maia Sandu va participa la Summitul RM – UE de la Bruxelles 17 iunie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • CNSM – adresări la președinte și premier: Cerem urgentarea consultărilor publice privind reforma salarizării în sectorul bugetar 17 iunie 2026
  • Ministerul Energiei: Peste jumătate din angajamentele pentru Capitolul Energie au fost îndeplinite 17 iunie 2026
  • Dmitri Torner: O modalitate eficientă de a proteja cetăţenii de escrocherii 17 iunie 2026

Arhiva

  • 2026 (2521)
    • iunie (284)
    • mai (483)
    • aprilie (435)
    • martie (544)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate