• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
9 aprilie 2026 În Actual, Important, Politică

FSEȘ, despre reforma APL: Direcțiile raionale învățământ nu vor mai funcționa ca instituții autonome ale administrației publice locale, ci vor fi integrate într-un sistem centralizat

semnul-exclamarii.jpg-ok

Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ) a analizat conceptul reformei administrației publice locale (APL) și spune că „Direcțiile Raionale de Învățământ, în forma actuală, vor fi desființate ca structuri autonome subordonate consiliilor raionale. Ele vor fi reorganizate și transformate în filiale teritoriale ale unor agenții regionale de educație, aflate direct sub autoritatea Ministerului Educației”. 

„Așadar, urmare a reformei preconizate, direcțiile raionale învățământ nu vor mai funcționa ca instituții autonome ale administrației publice locale, ci vor fi integrate într-un sistem centralizat, cu filiale locale și coordonare regională.

Practic, ele vor continua să existe ca structuri teritoriale, dar își vor pierde caracterul politic și administrativ local, devenind instrumente ale ministerului pentru implementarea politicilor educaționale.

Aceasta marchează o schimbare majoră de paradigmă: de la descentralizare cu influență politică locală, la centralizare cu control ministerial” – se spune în declarația Federației.

În acest context, Federația Sindicală a Educației și Științei va interveni activ pentru a proteja personalul din aceste structuri:

– Negocierea garanțiilor de muncă – vom solicita ca reorganizarea să nu ducă la pierderi de locuri de muncă, ci la o redistribuire transparentă și echitabilă a funcțiilor.

– Asigurarea unei motivări decente – vom insista asupra stabilirii unor grile salariale clare și competitive pentru personalul din agențiile regionale și filialele raionale, astfel încât să fie recunoscută responsabilitatea și complexitatea muncii lor.

– Condiții mai bune de activitate – restructurarea trebuie să fie însoțită de investiții în infrastructura administrativă, digitalizare și formare profesională, pentru ca personalul să poată lucra eficient și cu resurse adecvate.

– Dialog social instituționalizat – vom pleda pentru includerea reprezentanților sindicatului în comisiile de implementare a reformei, pentru a monitoriza respectarea drepturilor angajaților.

– Protecție împotriva abuzurilor – centralizarea nu trebuie să ducă la marginalizarea personalului; vom monitoriza ca procedurile de evaluare și promovare să fie obiective și transparente.

„Reforma nu trebuie să fie doar o schimbare structurală, ci și o oportunitate de a ridica statutul profesional și social al personalului din structurile de conducere teritoriale din domeniul educației. FSEȘ are rolul de a transforma această tranziție într-un câștig pentru angajați, prin garanții de stabilitate, motivare salarială și condiții de muncă demne”, se mai spune în declarație.

Articolul precedentSancțiuni mai dure pentru comercializarea drogurilor și promovarea online a substanțelor interzise
Articolul următorPolitician: PAS și-a asigurat un avantaj financiar zdrobitor care sufocă orice competiție politică loială

Postari relevante:

  • bl8a7393
    Ministerul Energiei propune noi reguli pentru accelerarea investițiilor în energia regenerabilă
  • Screenshot 2026-04-09 162833
    Igor Dodon și Zinaida Greceanîi s-au întâlnit cu însărcinatul cu afaceri al SUA la Chișinău

Caută

CATEGORII

  • Actual (6.945)
  • Bloguri (354)
  • Breaking (1.357)
  • Economie (450)
  • Geopolitică (613)
  • Important (8.667)
  • Internațional (147)
  • Justiție (212)
  • Politică (4.901)
  • Social (1.100)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • Ministerul Energiei propune noi reguli pentru accelerarea investițiilor în energia regenerabilă 9 aprilie 2026
  • Igor Dodon și Zinaida Greceanîi s-au întâlnit cu însărcinatul cu afaceri al SUA la Chișinău 9 aprilie 2026
  • Consultări moldo-neerlandeze privind diplomația cibernetică, desfășurate în Regatul Țărilor de Jos 9 aprilie 2026
  • Gaik Vartanean: The Economist confirmă că Moldova alunecă spre un regim hibrid 9 aprilie 2026
  • Politician: PAS și-a asigurat un avantaj financiar zdrobitor care sufocă orice competiție politică loială 9 aprilie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Ministerul Energiei propune noi reguli pentru accelerarea investițiilor în energia regenerabilă 9 aprilie 2026
  • Igor Dodon și Zinaida Greceanîi s-au întâlnit cu însărcinatul cu afaceri al SUA la Chișinău 9 aprilie 2026
  • Consultări moldo-neerlandeze privind diplomația cibernetică, desfășurate în Regatul Țărilor de Jos 9 aprilie 2026

Arhiva

  • 2026 (1480)
    • aprilie (162)
    • martie (543)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate