Modalitățile de consolidare a cooperării bilaterale prin implementarea unor noi proiecte de asistență pentru modernizarea sectorului de apărare și sporirea rezilienței Republicii Moldova au fost abordate astăzi, la întrevederea ministrului apărării Anatolie Nosatîi cu omologul său din Regatul Danemarcei, Troels Lund Poulsen, aflat în vizită oficială la Chișinău.
Cu acest prilej, cei doi oficiali au susținut un briefing de presă, în cadrul căruia au vorbit despre parcursul de integrare europeană al țării noastre și sprijinul Danemarcei, în calitate de președinte al Consiliului Europei, pentru avansarea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.
Oficialul a evidențiat, de asemenea, sprijinul Danemarcei la modernizarea capacităților de apărare, făcând referire la importanța Memorandumului de Înțelegere privind cooperarea în domeniul apărării semnat recent de cele două părți, dar și Programul „Pace și Stabilitate” pentru anii 2025-2028, de care va beneficia Armata Națională.
„În ultimii ani, relația noastră s-a dezvoltat rapid, iar pentru acest lucru vă suntem recunoscători. Datorită Programului ‚Pace și Stabilitate’, militarii Armatei Naționale vor beneficia de echipamente moderne, inclusiv simulatoare necesare pentru un proces de instruire eficient, în conformitate cu standardele internaționale. În baza aceluiași program, Academia Militară ‚Alexandru cel Bun’ a primit expertiză pentru îmbunătățirea calității învățământului militar. Am discutat despre extinderea acestui sprijin care să contribuie la formarea unor cadre militare moderne și bine pregătite”, a spus Anatolie Nosatîi.
La rândul său, ministrul danez al apărării, a declarat: „Vreau să anunț un nou sprijin de 7 milioane de euro pentru o perioadă de patru ani. Ajutorul va acoperi mai multe domenii. Acesta este un pas important înainte în fortificarea cooperării dintre națiunile noastre, care va contribui la consolidarea capacităților de apărare și la creșterea rezilienței Republicii Moldova”.
Oficialul a adăugat, în cadrul briefingului de presă: „Vom continua să aprofundăm cooperarea în anii următori. Împreună suntem mai puternici și împreună putem transmite un mesaj foarte clar. Parteneriatele bazate pe solidaritate, valori comune și respect reciproc sunt esențiale pentru o pace și o securitate durabile”.
Părțile au condamnat ferm agresiunea Federației Ruse împotriva Ucrainei, care afectează securitatea întregii regiuni, precum și parcursul de dezvoltare a Republicii Moldova.
Oficialii au convenit asupra aprofundării cooperării bilaterale, inclusiv prin desemnarea unui atașat militar al Danemarcei la Chișinău, un pas important care reflectă angajamentul comun pentru un parteneriat solid și de durată.
De menționat că aceasta este prima vizită oficială la Chișinău a unui ministru danez al Apărării.
ro