În cadrul celui de-al doilea Summit Uniunea Europeană – Republica Moldova, liderii au semnat o declarație comună care reflectă profunzimea parteneriatului UE-Republica Moldova și beneficiile concrete pe care acesta le aduce cetățenilor.
Declarația subliniază că „viitorul Republicii Moldova și al cetățenilor săi este în cadrul Uniunii Europene”.
Documentul mai arată că, Uniunea Europeană continuă integrarea treptată a Republicii Moldova în piața internă a UE în sectoare cheie și participarea progresivă a Republicii Moldova la politicile și programele UE încă din timpul procesului de aderare. Acest lucru va stimula creșterea economică, va aduce beneficii cetățenilor și întreprinderilor și va consolida reziliența și convergența, sporind în același timp pregătirea Republicii pentru aderarea la UE.
„Uniunea Europeană va accelera și va aprofunda în continuare angajamentul său amplu față de Republica Moldova, inclusiv, printre altele, prin organizarea periodică a reuniunilor la nivel înalt UE – Republica Moldova”, se mai spune în declarație.
ro