• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
5 februarie 2026 În Actual, Important, Politică

Dorin Junghietu: Dezvoltarea capacităților de stocare și a interconexiunilor este esențială pentru reziliența energetică a Moldovei

770541f6-875e-422f-a72d-70b3efd45db0

Consolidarea securității energetice și accelerarea investițiilor în energie regenerabilă, prin dezvoltarea capacităților de stocare și a infrastructurii de interconectare, se află în centrul strategiei energetice a Republicii Moldova. Mesajul a fost transmis de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul Energy Week Black Sea 2026, eveniment care se desfășoară la București, în perioada 4-5 februarie, care a reunit factori de decizie, investitori și experți din întreaga regiune a Mării Negre.

În cadrul unui panel de discuții dedicat tranziției către energie curată, ministrul Energiei a subliniat importanța noii licitații pentru până la 173 MW de energie eoliană terestră, combinată cu capacități moderne de stocare a energiei în baterii (BESS), un demers esențial pentru creșterea flexibilității și stabilității sistemului energetic național.

„Viitoarea licitație este concepută pentru a oferi investitorilor predictibilitate, transparență și stabilitate pe termen lung. Integrarea obligatorie a capacităților de stocare nu este doar o opțiune tehnică, ci o necesitate strategică pentru funcționarea sigură a sistemului energetic și pentru integrarea unui volum tot mai mare de energie regenerabilă”, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

Oficialul a reiterat că Guvernul Republici Moldova s-a angajat să mențină un cadru de reglementare clar și previzibil, aliniat obiectivelor asumate prin Planul Național Integrat Energie și Climă 2025–2030, cât și prin Strategia Energetică 2050. Ministrul Energiei a atras atenția asupra necesității înlăturării vulnerabilităților din sistemului energetic național, subliniind rolul critic al noilor interconexiuni regionale.

„Incidentul de săptămâna trecută, când Republica Moldova s-a confruntat cu un blackout parțial, a demonstrat cât de important este să acționăm prompt și să continuăm modernizarea sectorului energetic. Interconexiunile cu România sunt vitale pentru reziliența sistemului nostru și pentru capacitatea de a gestiona situații neprevăzute”, a declarat Dorin Junghietu.

În acest context, ministrul a subliniat că dezvoltarea liniilor electrice Vulcănești–Chișinău, Bălți–Suceava și Strășeni–Gutinaș joacă un rol vital pentru asigurarea stabilității sistemului energetic al Moldovei, facilitarea schimburilor transfrontaliere de energie și integrarea în piața energetică europeană. Ministrul a mulțumit partenerilor din România pentru sprijinul constant acordat în realizarea acestor proiecte de infrastructură critică.

Totodată, Dorin Junghietu a lansat un apel către investitorii internaționali și partenerii de dezvoltare să participe activ la viitoarea licitație pentru energie eoliană și stocare, subliniind că Republica Moldova oferă oportunități reale pentru investiții sustenabile și bancabile.

„Avem nevoie de investiții solide, de parteneriate pe termen lung și de soluții moderne pentru a ne consolida reziliența energetică. Noua licitație reprezintă o oportunitate clară pentru investitori de a contribui la transformarea sistemului energetic al Republicii Moldova și la securitatea energetică a întregii regiuni”, a punctat ministrul.

Energy Week Black Sea este principalul eveniment regional dedicat tranziției energetice, reunind anual guverne, operatori de utilități, dezvoltatori, investitori și instituții financiare din România, Bulgaria, Republica Moldova, Ucraina, Türkiye și Georgia. Evenimentul combină conferințe la nivel înalt cu întâlniri B2B și este recunoscut la nivel internațional pentru promovarea investițiilor și cooperării în domeniul energiei regenerabile.

Articolul precedent„Plătește tu!” – MAN cere recalcularea facturilor și micșorarea tarifelor
Articolul următorIon Ceban: Elevii din Chișinău învață astăzi și mâine de acasă

Postari relevante:

  • NW0A1059_0
    Daniella Misail-Nichitin: Securitatea frontierelor depinde de tehnologie și cooperare internațională
  • BPR_0429
    Întrevederea Viceprim-ministrului pentru reintegrare cu senatorii francezi

Caută

CATEGORII

  • Actual (7.855)
  • Bloguri (373)
  • Breaking (1.362)
  • Economie (463)
  • Geopolitică (735)
  • Important (9.581)
  • Internațional (147)
  • Justiție (254)
  • Politică (5.588)
  • Social (1.306)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • Daniella Misail-Nichitin: Securitatea frontierelor depinde de tehnologie și cooperare internațională 9 iunie 2026
  • Întrevederea Viceprim-ministrului pentru reintegrare cu senatorii francezi 9 iunie 2026
  • Rulajul burse de energie OPEM a ajuns la 3% din consumul zilnic de energie al Republicii Moldova 9 iunie 2026
  • Sprijinul României pentru integrarea europeană a Republicii Moldova, discutat la București de membrii Comisiei pentru integrare europeană 9 iunie 2026
  • Andrei Năstase: Nu poți salva statul de drept încălcând statul de drept 9 iunie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Daniella Misail-Nichitin: Securitatea frontierelor depinde de tehnologie și cooperare internațională 9 iunie 2026
  • Întrevederea Viceprim-ministrului pentru reintegrare cu senatorii francezi 9 iunie 2026
  • Rulajul burse de energie OPEM a ajuns la 3% din consumul zilnic de energie al Republicii Moldova 9 iunie 2026

Arhiva

  • 2026 (2396)
    • iunie (159)
    • mai (483)
    • aprilie (435)
    • martie (544)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate