• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
22 iulie 2025 În Actual, Important, Politică

Irina Vlah: noi, liderii a patru partide de opoziție, am decis să ne unim…astăzi a început numărătoarea inversă pentru regimul PAS

1000063324

Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Partidul Republican „Inima Moldovei”, Partidul „Viitorul Moldovei” și Partidul Comuniștilor din Republica Moldova au decis să-și unească forțele și să constituie un bloc pentru alegerile parlamentare din această toamnă. Irina Vlah, liderul „Inima Moldovei”, în cadrul briefingului comun cu Igor Dodon, Vasile Tarlev și Vladimir Voronin, a declarat: „este important ca toți să înțeleagă de ce creăm un bloc electoral. Consecințele guvernării PAS sunt mai grave decât o catastrofă naturală”.

Potrivit spuselor sale, „în 4 ani, țara a pierdut peste 300 de mii de oameni; investitorii pleacă din țară; fiecare a treia casă din sate este pustie. Doar în 2024, 31 de mii de fermieri au rămas fără muncă. Dacă PAS rămâne la putere, aceasta va fi o amenințare reală la adresa Moldovei ca stat. De aceea, noi, liderii a patru partide de opoziție, am decis să ne unim. Aceasta este singura cale care va opri distrugerea și va salva Moldova”.

„Lupta va fi foarte dificilă. CEC și Curtea Constituțională sunt complet sub controlul PAS. Cei „galbeni” controlează poliția, SIS, ministerele, procuratura. Practic, noi nu concurăm cu partidul de la putere. Ne luptăm cu o grupare politică criminală care a acaparat statul.

Dar vreau să asigur cetățenii: PAS va pierde alegerile parlamentare. Știm că pregătesc falsificări masive în diasporă. Dar minciuna lor nu va trece. Avem soluții și vom proteja votul fiecărui alegător!

Singura șansă pentru regimul „galben” de a se menține la putere este să găsească un aliat în rândul opoziției. Partidul INIMA MOLDOVEI și participanții la viitorul Bloc au adoptat o poziție clară: în viitorul Parlament, nu vom face nicio coaliție cu PAS. Mă adresez tuturor partidelor de opoziție. Asumați-vă aceeași obligațiune. Demonstrați susținătorilor voștri că nu jucați dublu. Poporul nu va ierta trădarea nimănui”, a mai declarat politiciana.

Irina Vlah a menționat că, înlăturarea PAS de la putere este o sarcină importantă a alegerilor viitoare.

„Misiunea Blocului nostru nu se încheie aici. Mergem în Parlament pentru a ne asuma responsabilitatea pentru guvernarea țării. Să formăm o majoritate guvernamentală, să aprobăm un nou guvern care să oprească distrugerea și să refacă Moldova – aceasta așteaptă poporul Moldovei de la noi. Astăzi a început numărătoarea inversă pentru regimul PAS.

Majoritatea cetățenilor sunt alături de noi și pe 28 septembrie vom întoarce Moldova poporului”, a conchis liderul politic.

Articolul precedentDodon, Vlah, Tarlev și Voronin își unesc forțele într-un bloc electoral comun
Articolul următorValeria Todica – unica basarabeană înmatriculată la buget, cu bursă la facultatea de drept a Academiei de Studii Economice din Bucureşti

Postari relevante:

  • 55311602329_87ea5fae4b_k
    Platformele de taxi vor fi obligate să proceseze plățile prin bănci din Moldova
  • ramiz ansarov
    Mesajul lui Ramiz Ansarov pentru orheieni: „După decizia CEC, începem imediat munca!”

Caută

CATEGORII

  • Actual (7.759)
  • Bloguri (372)
  • Breaking (1.361)
  • Economie (461)
  • Geopolitică (719)
  • Important (9.485)
  • Internațional (147)
  • Justiție (249)
  • Politică (5.518)
  • Social (1.287)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • Platformele de taxi vor fi obligate să proceseze plățile prin bănci din Moldova 3 iunie 2026
  • Mesajul lui Ramiz Ansarov pentru orheieni: „După decizia CEC, începem imediat munca!” 3 iunie 2026
  • Se caută experți în Consiliul pe lângă Comisia pentru integrare europeană 3 iunie 2026
  • Igor Grosu a discutat cu Manfred Weber despre importanța unei Europe unite 3 iunie 2026
  • Republica Moldova preia practici europene în domeniul ocupării forței de muncă 3 iunie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Platformele de taxi vor fi obligate să proceseze plățile prin bănci din Moldova 3 iunie 2026
  • Mesajul lui Ramiz Ansarov pentru orheieni: „După decizia CEC, începem imediat munca!” 3 iunie 2026
  • Se caută experți în Consiliul pe lângă Comisia pentru integrare europeană 3 iunie 2026

Arhiva

  • 2026 (2300)
    • iunie (63)
    • mai (483)
    • aprilie (435)
    • martie (544)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate