• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
20 februarie 2026 În Actual, Important, Politică

PAS solicită convocarea de urgență a ședinței Consiliului Municipal Chișinău săptămâna viitoare și să fie inclus bugetul în ordinea de zi

pas

„Cred că ați văzut capitala împânzită de publicitatea Primăriei lui Ceban, plătită tot din banii noștri, unde ne spune că, Buget Este! Ceea ce din nou e o minciună din partea lui Ceban, pentru că Buget nu-i. Probleme sunt! Pentru că nici bugetul din 2025 nu a fost votat și nici cel din 2026” – se spune în declarația Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) din Consiliul Municipal Chișinău, care a solicitat convocarea ședinței Consiliului săptămâna viitoare. 

Zinaida Popa, șefa fracțiunii PAS, a spus că: „Suntem în plină iarnă, o iarnă grea, și trăim un dezastru în contextul drumurilor și al mobilității urbane. Urmărim cum orașul se blochează, cum drumurile recent reparate se distrug, cum străzi întregi care nu au fost atinse ani de zile sunt aproape impracticabile. Asta se întâmplă din lipsă de viziune și capacitate. Asta se întâmplă când faci lucrările nu pentru Oameni, ci din interese personale înguste. Asta se întâmplă când nu orașul este în capul mesei, ci oamenii tăi loiali, cei care îți aduc bani pe masă”.

Totodată, ea a spus că „buget nu este”: „Suntem pe buget provizoriu. Legea spune clar: nu poți face investiții fără buget aprobat. Poți face doar cheltuieli operaționale. Și atunci întrebarea este simplă: dacă buget nu este și probleme sunt, de ce faci campanie de PR pe spatele oamenilor?! Oare bannerele din stații, parcuri, nu costă bani?! Au împânzit orașul cu minciuni pe banii oamenilor”.

Politiciana a mai declarat că fracțiunea PAS solicită convocarea de urgență a ședinței Consiliului Municipal Chișinău săptămâna viitoare — marți sau joi — cu includerea pe ordinea de zi a subiectelor de importanță majoră pentru oraș.

„Ieri am transmis oficial primarului general o solicitare de includere pe ordinea de zi a tuturor subiectelor ce țin de mobilitatea urbană și situația dezastruoasă din oraș, pentru a înțelege clar câți bani sunt necesari și unde trebuie alocați. Avem nevoie de date concrete despre dezmățul care este acum în oraș: drumuri distruse, mobilitate paralizată, lipsă de intervenție eficientă. Solicităm ca, în regim de urgență, să fie incluse pe ordinea de zi toate solicitările fracțiunii PAS expediate primarului general, iar acestea vor fi prezentate public, punct cu punct. De asemenea, solicităm includerea bugetului municipal pe ordinea de zi, cu un angajament public din partea primarului general că va susține amendamentele fracțiunii PAS, după cum urmează: Plus 200 de milioane de lei pentru drumuri, pentru a repara acest dezmăț și distrugerea infrastructurii rutiere. Compensații la căldură pentru cetățeni. Angajarea a 1000 de asistenți personali, cu acoperire financiară din bugetul municipal. Susținerea integrală a grupurilor cu program prelungit, astfel încât părinții să nu mai fie impuși să plătească din buzunar — 100 de milioane de lei necesare. Problema câinilor vagabonzi, care rămâne activă — solicităm plus 10 milioane de lei, peste alocările existente. Plus 200 de milioane de lei pentru școli și grădinițe, incluse în bugetul municipal. Solicităm ca aceste amendamente să fie incluse prioritar și să existe un angajament public clar din partea primarului general că le acceptă, pentru ca bugetul să fie ajustat măcar minimal la realitățile din oraș”, a conchis ea.

Articolul precedentCrește numărul turiștilor în Moldova: 525 de mii de persoane au fost cazate în 2025
Articolul următorIon Ceban – întrevedere cu Ambasadorul Republicii Federale Germania. Ce au discutat

Postari relevante:

  • IMG_9473-1536x1024
    MDED și mediul de afaceri identifică soluții comune pentru susținerea companiilor în contextul provocărilor energetice
  • irina vlah
    Irina Vlah: Politica fiscală a lui Tofan: șapte lovituri pentru buzunarele cetățenilor

Caută

CATEGORII

  • Actual (8.830)
  • Bloguri (391)
  • Breaking (1.372)
  • Economie (471)
  • Geopolitică (809)
  • Important (10.564)
  • Internațional (147)
  • Justiție (286)
  • Politică (6.349)
  • Social (1.527)
  • Uncategorized @ro (30)

Articole recente

  • MDED și mediul de afaceri identifică soluții comune pentru susținerea companiilor în contextul provocărilor energetice 7 august 2026
  • Irina Vlah: Politica fiscală a lui Tofan: șapte lovituri pentru buzunarele cetățenilor 6 august 2026
  • CEC a stabilit organizarea alegerilor locale noi și a unui referendum local pentru 1 noiembrie 2026 6 august 2026
  • Proiectul politicii fiscale pentru anul 2027. Ministrul Finanțelor: Invităm toate părțile interesate să transmită propuneri până pe 21 august 6 august 2026
  • Vladimir Odnostalco: situația din Găgăuzia nu a apărut ieri. Timp de nouă luni, locuitorii Găgăuziei nu și-au putut exercita pe deplin dreptul la vot 6 august 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • MDED și mediul de afaceri identifică soluții comune pentru susținerea companiilor în contextul provocărilor energetice 7 august 2026
  • Irina Vlah: Politica fiscală a lui Tofan: șapte lovituri pentru buzunarele cetățenilor 6 august 2026
  • CEC a stabilit organizarea alegerilor locale noi și a unui referendum local pentru 1 noiembrie 2026 6 august 2026

Arhiva

  • 2026 (3380)
    • august (79)
    • iulie (562)
    • iunie (502)
    • mai (483)
    • aprilie (435)
    • martie (544)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate