Progresele înregistrate în procesul de digitalizare a sectorului justiției, asumate în cadrul Agendei de Reforme aferente Planului de Creștere 2025–2027, Foii de parcurs privind Statul de Drept și altor angajamente instituționale, au fost prezentate în cadrul ședinței Consiliului pentru Coordonarea Digitalizării Sectorului Justiției.
Ministerul Justiției, instituțiile subordonate și alte instituții din sectorul justiției au prezentat stadiul implementării acțiunilor și proiectelor de digitalizare aflate în responsabilitatea lor, activitățile planificate pentru semestrul al doilea al anului 2026, precum și necesitățile de suport normativ, tehnic și interinstituțional pentru avansarea proiectelor digitale.
În cadrul ședinței, ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, a menționat că, odată cu deschiderea negocierilor de aderare aferente Clusterului 1 „Valori fundamentale”, Comisia Europeană acordă o atenție deosebită eficienței sistemului de justiție, accesului la justiție, calității serviciilor și utilizării soluțiilor digitale care contribuie la îmbunătățirea funcționării instituțiilor din sector. În acest context, digitalizarea reprezintă un obiectiv strategic al sectorului justiției și o componentă importantă a procesului de integrare europeană.
„Ministerul Justiției este în proces de elaborare a noului Program pentru dezvoltarea sectorului justiției pentru perioada 2027–2031. Transformarea digitală este una dintre dimensiunile asupra cărora vom pune accent. Ne-am propus să dezvoltăm serviciile de e-Justiție, să asigurăm interoperabilitatea sistemelor informaționale ale instituțiilor din sector, să digitalizăm procesele administrative și să consolidăm securitatea cibernetică”, a declarat ministrul.
Ministrul a subliniat că sistemele dezvoltate și modernizate până în prezent, precum și instrumentele digitale care facilitează accesul la informații, gestionarea proceselor, participarea la distanță în ședințele de judecată, reprezintă o bază importantă pentru continuarea procesului de transformare digitală a justiției.
La ședință a fost prezentat și proiectul „Consolidarea eficienței și accesibilității sistemului de justiție prin transformare digitală”, care va fi implementat de Academia pentru Guvernanță Digitală din Estonia, cu suportul financiar al Uniunii Europene.
Stela Braniște, secretar general adjunct al Ministerului Justiției, a mulțumit Uniunii Europene și Delegației UE la Chișinău pentru sprijinul acordat și pentru lansarea noului proiect, ale cărui obiective sunt aliniate necesităților și angajamentelor asumate prin Agenda de Reforme aferentă Planului de Creștere 2025–2027 și Foaia de parcurs privind Statul de Drept.
Proiectul va sprijini dezvoltarea interoperabilității sistemelor informaționale existente, extinderea schimbului electronic de date între instituții, automatizarea unor procese administrative, dezvoltarea serviciilor digitale și consolidarea capacităților instituționale necesare transformării digitale a sectorului justiției.
Consiliul pentru Coordonarea Digitalizării Sectorului Justiției reprezintă o platformă de dialog și cooperare între instituțiile din sector, instituită de Ministerul Justiției, care are rolul de a asigura o mai bună coordonare a soluțiilor digitale care se necesită pentru sectorul justiției.
ro