• ro
site logo
  • Geopolitică
  • Politică
  • Economie
  • Social
  • Justiție
  • Bloguri
  • Internațional
25 martie 2019 În Important, Social

O nouă față a Fisc-ului sau cum am fost tratat la Fiscul din sectorul Râșcani

opinie2

Igor Volnițchi

Vineri, am mers la Inspectoratul Fiscal din sectorul Râşcani pentru a înregistra un contract de comodat şi m-au surprins plăcut schimbările ce au avut loc între timp, adică de la precedenta mea vizită la această instituţie.

În primul rând, m-a surprins amabilitatea colaboratorilor. Dacă anterior mulţi dintre ei se uitau la contribuabili „ca Lenin la burjuazie”, tratându-i „ca pe nişte proşti care idee nu au cum se completează anumite documente şi consumă timpul preţios al funcţionarilor”, acum nici urmă de astfel de atitudine. Din contra, colaboratorii, foarte binevoitori, nu doar te ajută să te clarifici cu actele pe care trebuie să le completezi, dar şi îţi explică toate aspectele ca nu cumva să ţi se creeze impresia că semnezi pentru ceva ce nu cunoşti. În timp ce mi se explicau unele aspecte ce ţin de contractele de comodat, la masa de alături unui domn i se explicau aspecte ce ţin de perfectarea corectă a contractelor de donaţie, inclusiv prin prisma obligaţiilor fiscale.

În al doilea rând, m-a surprins atitudinea colaboratorilor Fisc care lucrau cu cetăţenii ce depuneau declaraţii pe venit. Sub ochii mei, doi contribuabili au fost ajutaţi să completeze pe loc declaraţia pe venit (pe când anterior de cele mai dese ori erai trimis în coridor să te descurci singur şi să vii cu declaraţia gata completată), în paralel explicându-le noua modalitate de impozitare a veniturilor persoanelor fizice, intrată în vigoare în toamna anului trecut.

În al treilea rând, m-a surprins atitudinea colaboratorilor Fisc faţă de „cadouri”. Un bătrânel, căruia o colaboratoare fiscală i-a ajutat să completeze nu ştiu ce document, a scos din sacoşă o ciocolată şi a spus că „asta e pentru că aţi completat în locul meu”. Colaboratoarea Fisc-ului i-a întors ciocolata şi i-a spus că, chiar dacă acesta e doar un mic semn de atenţie, ea nu are voie să-l accepte, conform legislaţiei. Am decis să fac şi eu un test şi i-am dat o carte scrisă de mine inspectorului fiscal care m-a ajutat. Acesta mi-a spus respectuos că, chiar dacă vede că e o carte scrisă de mine şi ar citio-o cu plăcere, din păcate nu o poate accepta.

Am petrecut la Fiscul de la Râşcani cam jumătate de oră, timp în care am tras cu ochiul şi urechea la tot ce se întâmpla în jur. Spre deosebire de alţi ani, am văzut doar inspectori fiscali binevoitori şi contribuabili mulţumiţi, care părăseau instituţia cu zâmbetul pe buze. Ce s-a întâmplat între timp cu Fisc-ul, nu pot să-mi explic. Dar, cu siguranţă, schimbări în bine au avut loc.

Articolul precedentPDM – marele beneficiar al stării de incertitudine politică sau de ce PSRM trebuie să acţioneze pentru a pune capăt acestei stări
Articolul următorMartir sau violator, cu palma sau cu pumnul, de râs sau de plâns?

Postari relevante:

  • 55340457174_3c0fb278d4_k
    Sprijinul pentru parcursul european al țării noastre, reconfirmat în cadrul vizitei la Riga a delegației Grupului de prietenie Republica Moldova – Letonia
  • 1000112907
    Sondaj IMAS: Cinci partide ar accede în Legislativ

Caută

CATEGORII

  • Actual (7.973)
  • Bloguri (377)
  • Breaking (1.364)
  • Economie (464)
  • Geopolitică (750)
  • Important (9.699)
  • Internațional (147)
  • Justiție (257)
  • Politică (5.679)
  • Social (1.332)
  • Uncategorized @ro (25)

Articole recente

  • Sprijinul pentru parcursul european al țării noastre, reconfirmat în cadrul vizitei la Riga a delegației Grupului de prietenie Republica Moldova – Letonia 17 iunie 2026
  • Sondaj IMAS: Cinci partide ar accede în Legislativ 17 iunie 2026
  • Un nou partid va fi lansat în Republica Moldova 17 iunie 2026
  • Sistem financiar mai sigur: Guvernul consolidează măsurile de prevenire a spălării banilor 17 iunie 2026
  • Comisia de la Veneția califică mecanismul de verificare a integrității judecătorilor ca fiind legitim și justificat 17 iunie 2026

Despre proiect

www.coment.md este un proiect nou pe piața media din Republica Moldova, care și-a propus să adune opiniile și comentariile analiștilor, jurnaliștilor și bloggerilor, la un loc și, de asemenea, să publice, constant, propriile analize în privința subiectelor de actualitate.

Ultimele articole

  • Sprijinul pentru parcursul european al țării noastre, reconfirmat în cadrul vizitei la Riga a delegației Grupului de prietenie Republica Moldova – Letonia 17 iunie 2026
  • Sondaj IMAS: Cinci partide ar accede în Legislativ 17 iunie 2026
  • Un nou partid va fi lansat în Republica Moldova 17 iunie 2026

Arhiva

  • 2026 (2514)
    • iunie (277)
    • mai (483)
    • aprilie (435)
    • martie (544)
    • februarie (439)
    • ianuarie (336)
  • 2025 (4101)
    • decembrie (440)
    • noiembrie (426)
    • octombrie (363)
    • septembrie (531)
    • august (456)
    • iulie (401)
    • iunie (359)
    • mai (330)
    • aprilie (244)
    • martie (188)
    • februarie (178)
    • ianuarie (185)
  • 2024 (1147)
    • decembrie (216)
    • noiembrie (149)
    • octombrie (90)
    • septembrie (105)
    • august (62)
    • iulie (82)
    • iunie (84)
    • mai (92)
    • aprilie (102)
    • martie (95)
    • februarie (43)
    • ianuarie (27)
  • 2023 (353)
    • decembrie (27)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (74)
    • septembrie (49)
    • august (44)
    • iulie (23)
    • iunie (8)
    • mai (10)
    • aprilie (21)
    • martie (24)
    • februarie (15)
    • ianuarie (16)
  • 2022 (251)
    • decembrie (26)
    • noiembrie (31)
    • octombrie (12)
    • septembrie (18)
    • august (19)
    • iulie (22)
    • iunie (19)
    • mai (29)
    • aprilie (27)
    • martie (16)
    • februarie (17)
    • ianuarie (15)
  • 2021 (407)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (37)
    • octombrie (26)
    • septembrie (25)
    • august (29)
    • iulie (47)
    • iunie (51)
    • mai (40)
    • aprilie (34)
    • martie (31)
    • februarie (42)
    • ianuarie (30)
  • 2020 (282)
    • decembrie (15)
    • noiembrie (25)
    • octombrie (27)
    • septembrie (19)
    • august (22)
    • iulie (23)
    • iunie (25)
    • mai (26)
    • aprilie (25)
    • martie (31)
    • februarie (21)
    • ianuarie (23)
  • 2019 (479)
    • decembrie (25)
    • noiembrie (57)
    • octombrie (30)
    • septembrie (42)
    • august (30)
    • iulie (43)
    • iunie (46)
    • mai (44)
    • aprilie (55)
    • martie (39)
    • februarie (30)
    • ianuarie (38)
  • 2018 (245)
    • decembrie (39)
    • noiembrie (42)
    • octombrie (47)
    • septembrie (43)
    • august (39)
    • iulie (30)
    • iunie (3)
    • mai (1)
    • aprilie (1)

Facebook

Coment.md
Coment.md © Copyright 2018 | Toate Drepturile Rezervate